Zaman Ayırmamız Gereken 15 Faydalı Aktivite

Reading Time: 3 minutes

Çoğumuz bunu er ya da geç farkettiği gibi bu gezegendeki zamanımız sınırlı. Buna rağmen, boş boş dolanmaya ve vakit öldürmeye devam ediyoruz. Verimliliğimizi aynı oranda da düşürüyoruz.

Neden zamanımızın çoğunu boşa harcıyoruz? Çoğu insan, zamanın değerini anlamadığımızı düşünüyor.

Bunun problemin kaynağı olduğunu düşünmüyorum. Çoğumuz zamanın değerini ve tükenebilir bir kaynak olduğunu biliyoruz.

Bu sorunun cevapı sadece zamanımızla ne yapacağımızı bilemiyoruz. Seneca, yaşamın kısaldığı üzerine şöyle diyor:

“Hepimiz, hayatın kısalığından söz ederiz de boş geçen zamanımızı, nasıl değerlendireceğimizi bilemeyiz.”

Çoğumuz bunu okuyor ve “Zamanımı değerlendirmeliyim ve boşa harcamayı bırakmam gerekiyor.” diye düşünüyor.

Peki, sonra ne yapıyoruz?

Instagram’ı açıyoruz ve 42 dakikamızı orada harcıyoruz. Bu hafta 7. kez kahve içmeye çıktığımızı farketmiyoruz veya 2 saat boyunca telefonda oyun oynuyoruz. Bazılarımız da 55 dakika boyunca telefonda dedikodu yapıyor.

Kendimize sormamız gereken: Yaptığım şeyler zamanıma değiyor mi? Cevap ise genelde hüsranlı bir şekilde “değmiyor” oluyor. Ancak, israfı değerli faaliyetlerden ayırmak gerçekte zordur.

Bunun için, günlük hayattaki yaptıklarımız hakkında düşünmemiz gerekiyor. Herkes farklı şeylere değer verir. Benim içinse hayattaki 15 şeyin listesi öğrenmek ile başlıyor:

 1. Vücudunuzun nasıl çalıştığını öğrenmek – Herkes vücudunun nasıl çalıştığını az çok bilmelidir. Buna dikkat etmeye başladığınızda kendi doktorunuz olmaya başlayacaksınız. Ayrıca, sağlık ve zindelik ile ilgili en son bilimsel araştırmaları okumaktan hoşlanırım.
 2. Günlük olarak yazmak – Bir günün sonunda o günü değerlendirmek her zaman güzeldir. Bugün ne yaptım, ne öğrendim? Yarın ne yapacağım? Bu soruları cevaplamak, her gün harcayacağınız en iyi zamandır.
 3. Yeni kitaplar keşfetmek – Okumak istediğim kitapları arayarak saatler harcayabilirim. Ama abartmamak lazım. Aksi takdirde, gerçek kitapları okumaktan daha çok yazılmak için yazılmış ve HAKKINDA kitapları okuyorsunuz. Kitap bölümü gelmişken Selfish Gene isimli bir kitaba rastladım, yeni başladım fakat öneririm.
 4. Gülmek – Bazı iyi şakalara bayılırım. Hayat zordur ve kendinize gülmezseniz, onu daha da zorlaştırırsınız.
 5. Egzersiz – Özellikle antrenmanını severim, çünkü güçlü hissetmek hayattaki en faydalı şeylerden biri. Fiziksel olarak güçlü olduğunuzda hayatınız çok daha kolay olacaktır.
 6. Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek – Gerçekten ne yaptığınız önemli değil. Gerçekten önemsediğiniz insanlarla olmakla ilgili. Bu moralinizi yükseltecek ve size enerji verecektir.
 7. Bir beceriyi öğrenme – Son 1 aylık süreçte php kodlama öğrenmeye başladım. Her hafta yeni bir ders alıyorum ve sürekli YouTube videolarından öğreniyorum. Her zaman yeni bir beceri öğrenmek istiyorum çünkü o zaman hayatta olduğumu hissediyorum.
 8. Finansal strateji yapma – İnsanların yatırım stratejilerini okumaktan ve duymaktan hoşlanırım. Bir yatırımcı olmama rağmen, yatırımcıları ve paylaştıklarını takip ediyorum. Finansla ilgileniyorum çünkü bazen paramızı efektif bir şekilde harcamıyoruz.
 9. İyi film / dizi izlemek – Son 10 yıldır bir televizyonum ve alışkanlığım olmadı. Bence bu gününüzü boşa harcıyor. Ama filmleri ve iyi dizileri seviyorum. İlham almak için iyi ve etkili bir seçenek.
 10. Müzik dinlemek – Çok fazla müzik dinliyorum. Bana ilham veriyor ve enerji veriyor, aynı zamanda videolarımda da ritimi yakalamamı sağlıyor. En iyi şey ruh halinize uygun müzik dinlemek.
 11. Okuma – Günü mutlaka okuma ile kapatıyorum. Ve asla zaman kaybettiğimi hissetmiyorum.
 12. Yalnız kalmak – Sizinle aynı zihniyeti olan biriyle iyi bir sohbet etmek güzeldir. Tabii ki bu kişi kendiniz oluyorsunuz. Zaman zaman iç dünyanızı dinlemekten ve kendinizle yüzleşmekten kaçınmayın.
 13. Yeni lezzetler keşfetmek – Bunu haftada iki kez yapmaya çalışıyorum. Değişik mutfaklar, makarna sosları, denemediğim deniz canlıları veya bira çeşitleri. Bunun için geçirdiğim zaman meditasyon gibidir.
 14. Sinematik video / belgesel izlemek – Eskiden beri belgeselleri ve reklamları izlemekten zevk alırım. Son birkaç yıldır video ile ilgilenmem dolayısıyla buna sinematik filmler ve videolara da eklendi. Ufkumu en çok açan şeylerden biri çünkü sahne arkasını merak ediyorum.
 15. Hedefleriniz üzerinde çalışmak – Hayatınızı ilerletmek için harcadığınız her dakika için pişman olmayacaksınız.

Bir günün sonunda, geriye bakıp kendi kendinize düşünmelisiniz, “Bu benim son günüm olsaydı, bugün yaptığım şeylerle mutlu olur muydum?”

Bu soru ile boğuşmak yerine, zamanınızı iyi harcadığınızdan emin olun. Bugün yapacağınız şeyleri gerçekten de yapmak ister miydiniz? Evet cevabını verin, asla pişmanlık duymayacaksınız.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *