Temmuz Trendleri

Reading Time: 3 minutes

Twitter’dan ve Feedly’den birçok haber okuyorum, bazıları ise birbirine benzer benzer teknolojiler, algoritmalar ve fikirlerden oluşuyor. Daha önce başka bir içerik sitesinde yazdığım her ay için teknoloji, iletişim ve pazarlama trendlerini tekrar derlemeye başlayacağım. Normalde bir tasarım dosyası halinde hazırlıyordum, fakat zaman ekonomisinden dolayı blogumda paylaşıyor olacağım. Okuması, araştırması ve derlemesi benden, karıştırması sizden.

Akıllı Saatlerin IQ’su Artıyor

Apple ne kadar akıllı saat pazarına öncülük ediyor olsa da diğer markalar da geliştirdiği teknolojilerle bu devi yakalamaya çalışıyorlar. Bu sefer atak beklenmeyen oyuncudan geldi ve IBM telefon veya tablete dönüşebilen akıllı saat patenti aldı.

Otonom Araç, Otonom Uçuş ve Tam Otonom İniş

Esasında uçaklar otonom iniş yapmıyor muydu diyeceksiniz? Ama değil, normalde havalimanı radyo sinyaliyle uçağa yardım ediyor. Münih Teknik Üniversitesi araştırmacıları, bir uçağın kendi kendini indirebilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Veganlar Yumurta Yiyebiliyor muydu?

Kanada merkezli fast-food zinciri Tim Hortons, bazı şubelerinde bitkisel yumurta ile üretilen yiyecekler sunmaya başladı. Vegan yumurta maş fasülyesinden yapılıyor ve rağbet görürse burger yapımında da kullanılacak.

Yara ve Yanık Tedavisi İçin İkinci Deri

Daha önce bu alanda iğne ve bant yapılmıştı, bunlara bir yenisi eklenerek özellikle afet ve olağanüstü durumlarda faydalı olacak insan dokusunu taklit ederek yaraları, yanıkları ve cerrahi yaraları tedavi edebilen yeni bir cihaz geliştirildi.  Oyuncağa benzeyen Spincare adlı hafif cihaz, Nanomedic Technologies Ltd. adlı İsrailli girişim tarafından tescilleniyor ve iyileşmesi gereken alanı kaplayan ‘ikinci bir deri’ yaratma mantığıyla çalışıyor.

Giysiler Gittikçe Akıllanıyor ve Özellikleri Artıyor

Şu anda kitle fonlama aşamasında bulunan Sony‘nin Reon Pocket cihazı, serinletme görevi görüyor ve t-shirt’ün üst sırt bölgesine denk geliyor. Akıllı telefonunuz üzerinde ısıtma veya soğutma özelliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Yapay Zeka Savaşları

İnsan ve makine tarafından oluşturulmuş sahte haber ve görsel kullanımının önüne geçmek için günümüzde çeşitli girişimler ve kuruluşlar bulunuyor. Bunu yapay zeka kullanarak daha da kolay hale getiriyorlar. Giant Language Model Test Room (GLTR) aracı,   yapay zeka kullanılarak üretilen metinleri tespit edebiliyor.

Yasalar Teknolojiyi ve Teknoloji Etiğini Nasıl Etkileyecek?

Birçok şirket sahip olduğu teknolojiyi nasıl geliştirebileceği üzerine çalışmakla birlikte kullanıcıyı nasıl daha bağımlı hale getirebileceği üzerine çalışıyor. Buna en iyi örnek YouTube’un otomatik önizleme oynat özelliği verilebilir. ABD’nin Missouri eyaleti senatörü Josh Hawley, kullanıcıyı uygulamaya ‘bağımlı’ hale getiren tasarım özelliklerini hedef alan yeni bir yasa tasarısı sundu.

Teknoloji etiği konusunda bu ay bir diğer gelişme otomotiv sektöründe yaşandı. Intel, Audi ve Volkswagen gibi isimlerin yerin aldığı 11 şirket, güvenli otonom araçlar oluşturmanın yollarından bahsettikleri belge yayımladı.

Eyy, Yapay Zeka!

Google ve Hindistan merkezli e-ticaret şirketi Myntra Designs’tan bir takım araştırmacı, alışveriş yapanların tercihlerini, vücut şekillerini, inceledikleri ürünleri vb. verilerle eğitilen bir makine öğrenimi modeli üreterek kişi ürünü daha satın almadan iade edip etmeyeceğini tahmin etmeyi başardı.

Araştırmacılar, sadece kişinin yürüme biçimine bakarak duygularını tespit edebilen bir makine öğrenimi yöntemi geliştirdi. Bu yaklaşım,  ilk denemelerde yüzde 80 oranında başarı gösterdi.

Birleşik Krallık’ta 2016 yılında uygulanmaya başlanan Notting Hill Karnavalı’nda kullanılan yüz tanıma teknolojisi, Birleşik Krallık Metropolitan Polisi’nin kullandığı yüz tanıma teknolojisinin hata oranının yüzde 81 olduğunu gösterdi.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *