Telefon Konum Takibi Düşündüğümüzden Daha Kötü [Gizlilik]

Reading Time: < 1 minute

Bir akıllı telefona sahipseniz, bir uygulamayı yüklediğinizde muhtemelen uygulamanın istediği çoğu erişime izin veriyorsunuzdur. Özellikle gizlilik hususunda telefon konum takibine! Böylelikle, neredeyse her hareketiniz izlenebilir ve bilgileriniz neredeyse hiçbir yasal gözetim olmadan bir avuç özel şirkete gönderilebilir.

New York Times opinion desk’in araştırmasında gazeteciler, bir şirketin mağazalarındaki konum bilgisini içeren data setinin sadece küçük bir dilimine eriştiler.

Bir kadın kullanıcının Mart ayındaki hareketleri. Uydu görüntüleri: Microsoft ve DigitalGlobe.

Araştırma, bunun gibi şirketlerin ortalama kişi hakkında ne kadar bilgiye sahip olduğunu ve bir şeyi çok açık bir şekilde ortaya koyuyor: Verilerimizi koruduğunu veya anonimleştirdiğini iddia eden herhangi bir şirket ya yalan söylüyor ya da kasten yanıltıcı.

Dijital Güvenlik ve Gizlilik İhlali

NYT’nin eriştiği sızan telefon izleme verileri, 2016 ve 2017’de birkaç ay boyunca 12 milyon Amerikalının tam yerini temsil eden 50 milyar veri noktası içeriyor.

Konum Verisi Sektöründe Çalışan Çeşitli Şirketler

Verileri kullanarak, ilgili şirketler üst düzey hükümet yetkililerini, ünlüleri, gazetecileri ve hatta rakip bir şirketteki bir mühendisi izleyip tanımlayabildiler. Bu bilgiler ise muhtemelen tüm verinin veya bir şirkete satlan verinin sadece küçük bir dilimi.

New York Times’ın yayınladığı rapora göz atarsanız Pentagon, Beyaz Saray, Trump’ın Palm Beach resort, Central Park gibi yerlerin konum sinyallerinin paylaşıldığı haritalara da ulaşabilirsiniz. Amerikan gazetesinin bu rapora nasıl eriştiği ve neden paylaştığı hakkında bir açıklama eklenmemiş olsa da büyük resmi görmek için yeterli bir kaynak.

Teknoloji üretmeyen ve dışardan satın alan ülkeler için bu durumu siz hayal edin.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *