NFT Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Reading Time: 2 minutes

NFT terimini muhtemelen son zamanlarda duymuşsunuzdur. Ama, belki neyle ilgili olduğunu çözememişsinizdir. Parayla ilgili bir olay mı yoksa lisansa benzer bir şey mi? İlk başta dışardan bakan birisine normal olarak karmaşık görünüyor. Bu yazıda NFT’nin ne olduğu, nasıl çalıştığı, neden tartışmalara neden olduğu ve nasıl satın alabileceğiniz dahil olmak üzere temel sorulara odaklanacağım.

NFT nedir?

NFT, bir kripto para birimi olan dijital varlıktır. NFT’ler, dijital veya reel dünyadaki varlıkların tokenize edilmiş versiyonlarıdır. Bir blok zinciri ağı içerisinde doğrulanabilir özgünlük ve sahiplik ispatı olarak işlev görürler. Ancak Bitcoin zincirindeki standart bir kriptonun aksine, bir NFT benzersizdir ve benzer şekilde takas edilemez.

Beeple’s Everydays

Peki bir NFT’yi sıradan bir kripto paradan daha özel yapan nedir? Birden fazla NFT türü vardır, bir dijital sanat parçası veya bir müzik dosyası biçimini alabilirler. Esasen, herhangi bir koleksiyoncu gibi, ancak duvarınıza asmak için tuval üzerine yağlı boya almak yerine bir JPEG dosyanız olur.

NFT Sistemi Nasıl İşler?

NFT’ler, Ethereum zincirinin bir parçasıdır. Bu nedenle içlerinde saklanan ekstra bilgiler içeren ayrı tokenlerdir. Bu ekstra bilgi, JPG, MP3, video, GIF veya başka bir biçimde sanat, müzik, video (vb.) olmasını sağlar. Değer taşıdıkları için, tıpkı diğer sanat türleri gibi alınıp satılabilirler ve tıpkı fiziksel sanatta olduğu gibi, değer büyük ölçüde piyasa ve talep ile belirlenir.

Bir NFT görüntüsünü sağ tıklayıp kaydederek sistemi hacklediğinizi de düşünmeyin. Bu sizi milyoner yapmaz çünkü indirdiğiniz dosya, onu Ethereum blok zincirinin bir parçası yapan bilgileri tutmaz.

Jack Dorsey Twitter’daki ilk tweeti

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, ilk tweet’ini 2.915.835,47 dolar’a satmıştı, yani tweetler bile değer taşıyor.

Bu dünyanın dışından ‘dijital ev’ son zamanlarda 500.000 dolar‘a satıldı. Torontolu sanatçı Krista Kim tarafından tasarlanan ‘Mars Evi’, dijital sanat pazarı SuperRare tarafından ‘dünyanın ilk dijital evi’ olarak tanımlandı.

Tokenlerini nereden satın alabilirim?

NFT’ler çeşitli platformlarda satın alınabilir ve hangisini seçeceğiniz, ne satın almak istediğinize bağlı. Satın aldığınız platforma özel bir cüzdana ihtiyacınız olacak ve bu cüzdanda kripto paranız olması gerekecek. Mesela Beeple’s Everydays’in satışı 69.3 milyon dolara mal oldu.

Pek çok NFT türünün yüksek talebi nedeniyle, bunlar genellikle ‘drop’ olarak bırakılır. Bu, düşüş başladığında hevesli alıcıların çılgınca koşması anlamına gelir, bu nedenle kayıt olmanız ve cüzdanınızı önceden doldurmanız gerekir.

Bazı NFT satışı yapan siteler:

Ayrıca, bu varlıklar oyuncular tarafından satın alınabilir ve satılabilir. İçeriğinde ise kılıç, skin veya avatar gibi oyunla ilgili varlıklar içerir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *