Kanallar Şehri: Venedik

Reading Time: 3 minutes

“Balayı için Venedik’in ideal şehir olduğu varsayılır ki bu ciddi bir hatadır. Venedik’te yaşamak ya da burayı yalnızca bir kez ziyaret etmek bile şehre aşık olmak anlamına gelir. Kalbinizde başka kimseye yer kalmaz.” diyor Peggy Guggenheim. Venedik’te daha uzun bir süre kaldığınızı düşünün. Bunu hayal edebiliyor musunuz? Muhtemelen, aşk yüzünden öleceksiniz 🙂

Kelimenin tam anlamıyla tarihi ve güzel şehirle karşılaşacağınız garantidir. Köprüler (417), renkli evler, kanallar, maskeler, gondollar, Venedik şarabı ve acqua alta… Eğer garip bir siren duyarsanız, bu suyun yükseleceğini haberdar eden acqua alta sinyaldir. Panik olmayın, alın kahvenizi bir cam kenarından dışarıyı izleyin. Ya da şehri ıslak çoraplarla gezebilirsiniz. Ancak, dostane kedileriyle Aqua Alta kitapçısını ziyaret etmeyi unutmayın.

Venedik, Adriyatik Denizi’yle çevrili bir lagündür ve 118 küçük adaya yayılmıştır. Kuş bakışı bakıldığında bir balık gibi görünür. Giorgione, Titan, Tintoretto, Veronese ve diğer sanatçılar tarafından yapılmış olağanüstü eserler ve mimari şaheserler bulabilirsiniz. Venedik’te 177 kanal bulunur. S şeklindeki Büyük Kanal en büyüğüdür ve şehri ikiye ayırır. Bu parçalardan biri Yahudi Gettosu’dur Belki, bu bölge alışveriş deneyiminiz için daha makul bir seçim olacaktır. Haydi, şimdi şehri keşfedelim:

Venedik’te Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Venedik büyük bir şehir olmasa da burada her zaman herkes için yapacak bir şey vardır. Hiçbir şey bulamadığınızı varsayarsak, kanalı bir kenara oturup gondolcuları seyredebilirsiniz.

Sanat veya müze aşığıysanız, her ayın ilk pazar günü müzelerin ziyaretçiler için ücretsiz olduğunu unutmayın. Bu durumda, Accademia, Arkeoloji Müzesi, Ca’ d’Oro’daki Giorgio Franchetti Galerisi ve Grimani Sarayı Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririm.

San Marco‘nun atmosferini yaşamadan geri dönmek imkansız olsa gerek. Burada Palazzo Ducale, Campanile di San Marco, Basilica di San Marco ve Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni bulabilirsiniz. Meydanın çevresinde ünlü alışveriş mağazaları bulunur. Bu meydan Venedik Karnavalı‘na, üniversite mezuniyetine ve birçok etkinliğe tanıklık ediyor. Şubat ayında Venedik Karnavalı’na katılırsanız, sadece karnaval döneminde yapılan frittelle‘yi denemelisiniz.

San Marco Meydanı’ndan sonra, en instagramlık yerlerden biri Ahlar Köprüsü. Bu güzel köprünün korkunç bir hikayesi var. Mahkumlar en son burada güneş ışığını görürdü, sonra kilitli hücre ve güneş yok. Ön tarafında bulunan kırmızı iki sütun, insanların asıldığı yerdi. Erken kalkmayı seviyorsanız, güneşin doğuşunu o köprünün karşısından izleyebilirsiniz.

Venedik lagününün birçok adası vardır. Vaporetto kullanarak bu adaları ziyaret edebilirsiniz. Murano cam yapımı ile ünlüdür, Burano renkli evleri ile ünlüdür, Torcello lagünün ilk yerleşim yeridir ve San’t Erasmo ise Venedik’in en büyük sebze bahçesidir.

Venedik kanallarına girmek yasaktır. Ama, Adriyatik Denizi’nde yüzmek istiyorsanız Lido Adası sizin için mükemmel bir yer olacaktır. Ayrıca, yeşil bir ada olan S. Servelo‘daki Venedik Uluslararası Üniversitesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Fondaco Dei Tedeschi, Venedik’i kuş bakışı görmek için Venedik’in en iyi çatısı denebilir ve San Giorgio Maggiore kulesinden Venedik ve San Marco Meydanı’nı en iyi şekilde görebilirsiniz.

Deneyimlerime göre, yıldızları izlemek ve sevginizle şarap sefası için en iyi yer, Giudecca Adası’nın mini ahşap iskeleleridir.

Campo Santo Margharita, Venedik öğrencilerinin bir araya geldiği ve sosyalleştiği popüler meydanıdır. Geceden sonra acıkırsanız, Pizza Al Volo’nun dilim pizzalarını deneyebilirsiniz. Ya da, Venedik gece hayatını görmek iseterseniz çok seçenek yok ama The Irish Pub (maç izleme seçeneği), Margaret Duchamp, wine bar 5000 veya Morion’u deneyebilirsiniz.

Tiyatro Le Fenice, ziyaret etmek için harika bir yer ve harika bir mimariye sahip. Italyanca, Almanca veya İngilizce gibi diğer dillerde de gösteri bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hvoMDUzOYk4&feature=emb_title

Kentte gizlenmiş bir başka, turistler tarafından bilinmeyen tarihi bir palazzo Scala Contarini del Bovolo. 15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve ilginç bir şehir efsanesi var. Burada yaşayan bir kişi atıyla yaşıyordu ve son katta yaşadığı için her gece atını bahçede bırakıyordu. Atını yukarı taşımak için spiral merdivenleri olan bir kule inşa etti.

Venedik’teki tüm müzeler

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *