E-kitap Okuyucu Almak Mantıklı Mı? [Kindle vs Tablet]

Reading Time: 3 minutes

Bu yazıyı 8. nesil bir Kindle Paperwhite e-kitap okuyucu kullanıcısı olarak yazıyorum. Bundan önce başka e-kitap okuyucu (e-reader) kullanmadım. Benim için öne çıkan e-kitap okuyucu özelliklerini, sahip olduğum cihaza göre sıralayacağım. En sonda da “Kindle mı yoksa tablet mi almalıyım?” sorusuna cevap vereceğim.

  1. Işık açmadan, ekran ışığından gözünüzü yormadan okuyun

Bitirmeniz gereken bir makale var, fakat ışık açmak ve çıktı almak istemiyorsunuz. Bilgisayardan okumaya başladığınızda ise ekran ışığı gözünüzü rahatsız edebiliyor. Bu noktadan e-kitap okuyucunuza pdf halini aktarıp ışığı kapatabilirsiniz. Üstelik Kindle’ın ışığı gözünüzü rahatsız etmeyecektir. Dilerseniz dark mode‘a sahip bir cihaz alarak ekranınızı siyah yapabilirisiniz.

2. Güneş altında veya havuz başında okumak mümkün

E-mürekkep teknolojisine sahip bir e-kitap okuyucu bu sorunu çok iyi çözüyor. Direkt güneş ışığına maruz kalsa bile yazıların belirginliği yok olmuyor. Suya dayanıklı olması ise “ya bardağım devrilirse, ya suya düşerse” endişelerine karşın yaz ayında soğuk bir bardak su gibi geliyor. Yani Kindle Paperwhite 4 (2018) bu iki özelliğe de sahip.

3. Cepte taşınabilir ve uzun ömürlü batarya

Sahip olduğum e-kitap okuyucu kindle paperwhite küçük ve hafif. Ceketimin cebine kolayca sığıyor, bu yüzden gittiğim her yere götürebiliyorum.

Elektronik cihazların en büyük özelliği enerjiye ihtiyaç duymaları. Bir iPhone’nuz varsa her gün şarj etmeniz gerekiyor. E-kitap okuyucu tamamen farklı. Günde 1-2 saat her gün kitap okuyan birisi olsanız bile ayda bir kere şarj etmeniz yeterli.

4. Koca bir kütüphane kurmanıza gerek yok

Mesela 3 gb’lık bir e-kitap kütüphanem bulunuyor, içinde ise 2880 kitap bulunuyor. Kindle’n alanı ise 8 gb. Ders kitaplarını yükleseniz bile varın gerisini siz düşünün. Aradığım kitabı bulmak için arama çubuğuyla kolayca buluyorum.

Seyahat ettiğinizde ise hangi kitabı alayım diye düşünmeyin, valizinizde yerden tasarruf edin.

5. Altını çizin ve istediğinizde kolayca bulun

Kindle’n en sevdiğim özelliklerinden biri önemli gördüğünüz cümleye uzun basarak altını çizin. İstediğinizde o kitaba gelin ve notlar kısmına tıkayarak o kitaba ait tüm önemli cümleleri bir yerde bulun (ders kitaplarında çok işe yarıyor). Sonunda notlarınızı dışa da aktarabilirsiniz ve okuduğunuz kitabın kişisel özetine sahip olursunuz. Ayrıca, başkalarının çokça altını çizdiği yerleri de gösteriyor.

6. Yabancı dil öğreniminizi kolaylaştırıyor

Yabancı dillerde okuduğum kitaplarda anlamadığım bir kelimeyi anlamak için okumayı bırakmak zorunda kaldım. Şimdi, sadece kelimeye tıklıyorum ve entegre sözlükten açılan küçük pencerede kitaptan çıkmadan anlamı geliyor. Hatta, aldığınız kütüphaneye bağlı olarak bazı kitaplarda en çok aranan sözcüklerin anlamı direkt kelimenin altında yer alıyor.

7. Kimse ne okuduğunuzu görmeyecek

Bunu yeni farketmiş olmama ramen böyle bir tereddütünüz varsa gerçekten büyük nimet. Diyelim ki metroda Grinin Elli Tonu‘nu veya siyasi bir kitap okuyorsunuz. Sonuçta, e-kitap okuyucunuzun arkasında kapağı çıkmıyor, kim görecek?

8. Sesli kitaplarınızı Bluetooth kulaklık ile dinleyebilirsiniz

Bu özellik cihazdan cihaza değişiyor. Benim kullandığım Kindle’da bu özellik bulunuyor. Kullanımı gayet kolay. Çok mu önemli? Hayır, ama bazı insanların sesli kitap dinleme alışkanlığı bulunuyor.

9. E-kitap okuyucunuzun uygulaması ile kaldığınız yerden devam

E-kitap okuyucunuzun uygulamasını telefonunuza indirdiğiniz takdirde okuduklarınızı güncel tutacaktır. Burada önemli olan cihazın internete bağlı olması. Okuyucuda kaldığınız yeri bulut servisi ile güncelleyecektir. Kobo da bildiğim kadarıyla böyle bir özellik sunuyor.

Tablet mi almalıyım, yoksa Kindle mı?

Her e-kitap okuyucunun cihaz almadan önce sorduğu bir soru: Kindle mı tablet mi? Ben, kendime sorduğum bir soru ile buna cevap buldum. Bir iPad alıp hem kitap okuyup hem de günlük işlerimi yaparım diye düşünüyordum. E-kitap okuyucuların biraz yavaş olduklarını da hesaba katarak tablet alırsam üstelik daha sonra satarım yenilerim diye düşünüyordum. Fakat, gözden kaçan birkaç nokta var: iPad size bildirim gönderecek, kitap okurken rahatsız edecek, gözünüzü yoracak ve güneş ışığında ekran belirsizleşecek. Gerçekten kitap okumak gibi bir amacınız varsa e-kitap okuyucu size mutlaka konfor sunacaktır. Üstelik katbekat daha uygun bir fiyata alacaksınız ve muhtemelen ömür boyu veya uzun bir süre kullanacaksınız.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *